ASTIM NEDİR ve ASTIM TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

Astım; alerjen maddeler karsı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı reaksiyon sonucu bronşlarda daralma ile meydana gelen, balgamlı ve nefes darlığı da yapan bir hastalıktır.

Bu daralma, solunum yollarındaki kasların aşırı kasılması, mukozanın şişmesi ve buradaki salgının artmasıyla olur. Bunun sonucu göğüste hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve sıkışma hissi meydana gelir.

Astımı başlatan etkenlerin bazıları çok özgündür ve bazı kişileri etkileyip, bazılarını etkilemez. Bilinen başlatıcı etkenlerin arasında en sık görülen ev tozu akarları (toz böcekleri), polenler ve küf mantarları gibi alerjenlerdir. Bunun dışında sigara dumanı, bazı ilaçlar ( aspirin, bazı tansiyon ilaçları), bazı yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri de astımı başlatabilir.

Astımda çoğu kez gizli alerjiler vardır. Bunlar arasında, buğday glüten bazen de süt gibi maddeler gizli alerjen olarak önemli bir rol alır. Çocukluk çağında sık bronşit, boğaz ve kulak enfeksiyonları bulgularını taklit eden bu gıda alerjileri, adelosan çağında hafifler ama kişinin bağışıklık sistemi duyarsızlaşır. Artık kişi bu maddelere reaksiyon göstermez. Bağışıklık sistemini bir zırh gibi düşünürsek gizli alerjenler bu zırhta birçok gedik açarlar. Bunun sonucu bu deliklerden yani kişinin bozulan bağışıklık sistemine birçok başka allerjen madde girer. Bunun sonucu yıllar boyu artan birçok gıda veya madde de astıma sebep olur.

KLASİK ALLERJİ TESTİ VE BİOREZONANS TEST ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Genelde yapılan York testi de dahil birçok testte hastanın hiç kullanmadığı ya da maruz kalmadığı hatta hiç görmediği yiyecekler ya da maddeler çıkar . Oysa allerjenler kişinin rutin ve sürekli kullandığı kendi gıda çemberinde tükettiği ya da ortamında bulunduğu maddelerden oluşur. Ancak yıllar boyu bu allerjen maddeler ile duyarsızlaşan bağışıklık sistemi artık buna reaksiyon göstermez. Ama bağışıklık sistemini bozduğu için başka maddeler allerjen semptom oluşturur. Aslında asıl problem bağışıklık sistemini bozan gizli allerjenlerdir. Biorezonans terapisinde mutlaka ana alerjenler bulunur ve tedavi edilir.

Astımda en sık karşılaşılan ana allerjenler toz, polen, buğday, yumurta ve süt ürünleridir.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH