» Anadolu Biorezonans Danışmanlık Merkezinde gıda intoleransı testi Alman biorezonans teknolojisiyle yapılmaktadır.

» Diğer testlerden farkımız, testimizin geniş kapsamlı olması (diğer alerjenler dahil 6.400 maddeyi kapsaması) ve merkezimizde uygulanan biorezonans terapileriyle gıda intoleranslarının giderilebilmesidir.

 

» Yani sevdiğiniz gıdalardan uzak durmak yerine, terapilerden sonra tekrar tüketmeye başlayabilirsiniz.

Gıda intolerans testi ve gıda terapileriyle ilgili sorularınız için 0222 322 22 12 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Gıda İntoleransı Nedir?

Günlük hayatımızda sürekli tükettiğimiz, yemekten zevk aldığımız ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok gıda vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir.

 

Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz yumurta, inek sütü, buğday gibi gıdalar eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu gıdaların içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar. Bu olumsuz etki “gıda intoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almaktan bir çok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açar.

Gıda İntoleransı Nasıl Oluşur?

Besinlerin vücudumuza ağız yoluyla alındığı andan itibaren sindirim başlamış olur. Kabaca ağız, mide ve bağırsaklar yoluyla sindirilecek besinler organ asitleri ve enzimler aracılığıyla hücrelerimizin kullanabileceği proteinlere kadar parçalanırlar. Besinlerdeki proteinler, bu ayrışma sırasında daha küçük parçalara yani aminoasitlere kadar bölünürler ve kana karışırlar.

Sindirim döngüsünde bir bozukluk olursa; vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı veya düzgün çalışmaması, bağırsak flora bozuklukları, asit salınımı bozuklukları gibi durumlarda besinlerin parçalanma ve kullanımında bozukluklar meydana gelir. Vücudumuz doğru parçalanamayan bu besinlere yabancı madde muamelesi yaparak savunma sistemini harekete geçirir ve vücutta yan etkiler belirmeye başlar.

Gıda İntoleransı Testi İçeriği

Merkezimizde hem gıda intolerans testi, hem de kişiye özel programlanmış gıda terapileri yapılabilmektedir. Testimiz ağırlıklı olarak Türkiye’de en çok tüketilen gıdaları kapsamaktadır.

SEBZELER (ör. domates, mantar, soğan, maydanoz…)

MEYVELER (ör. çilek, elma, incir, muz…)

ETLER (ör. dana eti, kuzu eti, tavuk eti…)

BALIKLAR (ör. palamut, ton balığı, somon…)

SÜT ÜRÜNLERİ (ör. peynir, yoğurt, tereyağı, krema…)

YUMURTA VE ÜRÜNLERİ (ör. yumurtanın beyazı, yumurtanın sarısı, krema…)

HUBUBATLAR (ör. buğday, gluten, çavdar, mısır…)

KURU YEMİŞLER (ör. yer fıstığı, susam, ceviz, fındık…)

BAHARATLAR (ör. kekik, nane, zencefil, tarçın…)

İÇECEKLER (ör. çay, kahve, kakao, alkol…)

DİĞER GIDALAR


Gıda İntoleransı Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Yıllardır tüketirken bir sorun yaşamadığımız gıdalar zamanla duyarlılık oluşturmaya başlayabilir. Bu şekilde gizlice gelişen gıda intoleransları, zaman içerisinde birçok hastalığa neden olabilir. Kronik yorgunluk, halsizlik, gaz ve şişlik hissi, metabolizma yavaşlaması, kabızlık, ishal gibi durumlar sık olarak görülür. Kişinin aynı gıdayı düzenli tüketmesi durumunda irritabl bağırsak sendromu, cilt hastalıkları (egzema), kronik demir eksikliği, diyabet, astım, kilo verememe, şişmanlık, depresyon gibi birçok kronik hastalık da gelişmeye başlayabilir. Özellikle, kilo sorunu olan kişilerin de gıda intolerans testi yaptırmalarını önermekteyiz.

Bütün bu hastalıkların ve daha fazlasının ortak nedeni kronik enflamasyon olabilir. Uzmanlara göre, gıda intoleransı ile bazı sağlık sorunlarını arasında doğrudan ilişki vardır, ve yapılacak kan testi ile bu intoleransların ortaya çıkarılması gereklidir.

Merkezimizde hem gıda intolerans testi, hem de kişiye özel programlanmış gıda terapileri yapılabilmektedir.

Gıda intolerans testi, biorezonans tekniği ile yapılmakta olup geniş kapsamlı kan testimizin bir parçasıdır. Yani gıda intolerans testi yaptırdığınızda geniş kapsamlı bir taramayı da beraberinde yaptırmış olacaksınız.

Biorezonans, Gıda İntoleransına Nasıl Faydalı Olmaktadır?

Biorezonans, Almanya’da geliştirilmiş bir teknoloji olmakla birlikte Avrupa ve Amerika’da 35 yıldır uygulanan, Türkiye’de ise geçmişi daha yeni olan bir terapi yöntemidir.

Nasıl çalıştığını ise şöyle açıklamaya çalışalım:

Dünyadaki canlı ve cansız tüm nesnelerin kendine özgü frekansları var ve birer elektromanyetik alan oluşturuyorlar. Süt, yumurta, peynir, buğday gibi besinlerin de kendilerine özgü frekansları var, ve bu gıdalara karşı intoleransı olan kişilerin vücuduna girdiklerinde metabolizmanın titreşim ahengini bozuyorlar. Bu da çeşitli hastalıklara neden oluyor. Biorezonans ise, bu besinlerin vücuttaki düzeni bozan frekansını düzenlemeyi hedefleyen bir teknik. Biorezonans terapileri sonrasında hücrelerin bilgi alışverişi eski düzenli haline kavuşuyor ve hastalıklara sebep olan bu yabancı frekanslar bedenimizden atılmış oluyor. Biorezonans terapilerinin başka bir avantajı ise yaş sınırının olmaması; hatta çocuklardaki etkisinin daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Nüfusun %45-%50’sinde mevcut olan gıda intoleransları, pek çok rahatsızlığın temelinde yer almaktadır. Merkezimizde gıda intolerans testi yaptırmaya karar verdiğinizde aynı zamanda geniş kapsamlı bir alerji taramasını da beraber yaptırmış olacaksınız.

Merkezimizde yapılmakta olan gıda intolerans testi ve gıda terapileri ile ilgili sorularınız için ve randevu almak için bize 0 222 322 22 12 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH